Fatih Mh. Emek Cd. 15/2 Pursaklar – Ankara

info@diyetimburada.com

Sağlıklı Yaşam Hemen Ulaşın

Kasım ayının gelmesiyle tezgahlarda yerini almaya başlayan, kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında olan kestane, içimizi ısıtması bizlere biraz nostalji yaşatması yanında besleyici özelliği ile de sofralarımızda tercih ettiğimiz bir gıdadır.

Yüksek karbonhidrat özelliği nedeniyle diyette kestane yenir mi? Hepimizin merak ettiği sorulardan biri bu yüzden kestane ve diyet ilişkisi hakkında merak edilenleri sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Kestanenin Sağlığımıza Etkisi

Halk arasında “ ekmek ağacı” olarak ta bilinen kestanenin besin değeri oldukça yüksektir. Kestane meyvesi yüksek miktar da karbonhidrat ( nişasta ve şeker) içerirken düşük miktarda yağ ve protein içermektedir. İçerisinde ki karbonhidrat sandığımız kadar kötü değil çünkü kompleks olduğu için hem tok tutucu hem de yavaş sindirilme özelliği sayesinde kan şekerimizi bir anda yükseltmez. Aynı zaman da düşük miktarda yağ içermesi ve içerdiği yağın çoğunluğunu da doymamış yağ asitleri oluşturması, kolestrolün düşürülmesinde ve kalp damar sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. 

Kestane A, C,E ve B grubu vitaminleri bol miktarda içerirken aynı zamanda fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır ve sodyum mineralleri de içermektedir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça büyük role sahiptir.

Kestane için önemli diğer bir husus ise içerisinde gluten bulundurmaması sayesinde çölyak hastalarının beslenmesinde rahatlıkla kullanabileceği alternatif bir gıdadır.

Kestane Kilo Aldırır Mı

100 gr kestane yaklaşık olarak 200 kcal’dir. Diyet yapanlar porsiyon kontrolüne dikkat ettiği süreçte diyetlerinde kestaneye yer verebilirler.

Pişirme yöntemi de kestanenin kalorisinde oldukça etkili olabilmektedir. Haşlama yöntemi kestanenin kalorisini düşürürken kavurma yöntemi kestanenin kalorisini artırmaktadır.

Kestane aynı zamanda şekerleme ve pasta yapımında da kullanılmaktadır. Diyet yapanlar için bu şekilde yapılan kestanelerin tüketimi kilo aldıracağı için önerilmez.

Günlük Ne Kadar Kestane Yiyebiliriz

2 adet kestane yaklaşık 1 dilim ekmeğe denk gelmektedir. Günlük ortalama 4-5 adet kestane bizim için yeterli olacaktır. Hem kestanenin besin değerlerinden faydalanmış olacağız hem de aşırı kilo alımının önüne bu sayede geçmiş oluruz.

Diyetisyen :

Yayın Tarihi :

Takip Et :


Aklınıza takılanları hemen sorun 🙂