Fatih Mh. Emek Cd. 15/2 Pursaklar – Ankara

info@diyetimburada.com

Sağlıklı Yaşam Hemen Ulaşın

KIŞ AYLARINDA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde kış ayıda geldiğini yavaş yavaş hissettiriyor. Kış ayıyla birlikte soğuk algınlığı, grip, enfeksiyonlar gibi hastalıklarda kapımızı çalmaya başladı. Beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler bu hastalıklara yakalanmamızı engelleyecek ya da daha hafif atlatmamıza yardımcı olacaktır.

Kış ayları geldiğinde sık sık hasta oluyor, kendinizi hastalıklara karşı savunmasız hissediyorsanız ilk yapacağımız bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak olacaktır. Bunun için temel olarak sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalıyız. Peki ama nasıl dediğinizi duyar gibiyim, sizler için bu sorunun cevabını yazımızda bir araya getirdik.

Beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için çok yemek yeme değil de çeşitli, rengarenk, yeterli ve mevsiminde beslenmek önemlidir. Mevsiminde günlük en az toplamda 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeliyiz. A, C, E ve D vitaminleri antioksidan oranları yüksek olduğu için beslenmemizde bu vitaminlere yer vermeliyiz.

C vitamini vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan çok güçlü bir antioksidandır. Vücudun kendisi C vitamini üretemediği için besinlerle birlikte almamız gerekiyor. Kuşburnu, maydanoz, biber, turunçgiller, çilek, kivi ve brokoli gibi besinler yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

D vitamini güneş ışınları ile deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde çok yüksek miktarda bulunmaz. Kış aylarının gelmesiyle birlikte yeteri kadar güneş ışını maalesef alamıyoruz buda çok sık D vitamini eksiklikleri ile karşılaşmamıza neden oluyor. Bu yüzden D vitamini takviyesi almanız gerekebilir.

Selenyum ve çinko bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan minerallerdendir. Kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta, soğan, sarımsak gibi besinlerden bu mineralleri karşılayabilirsiniz.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte balık sezonu da açılıyor, özellikle güzel bir omega 3 kaynağı olan balığı hafta da 2-3 kez tüketmeliyiz. Çünkü omega 3 grip ve nezle gibi hastalıkları önleyerek bağışıklığımızı destekleyecektir.

Probiyotik ve prebiyotikler bağırsak florasını düzenlediği gibi bağışıklık sistemimizin desteklenmesi içinde oldukça yararlıdır. Bu yüzden beslenmemizde kefir, ev yapımı yoğurt, turşu gibi besinlere yer vermeliyiz.

Son olarak günlük en az 2,5 – 3 litre su içmeyi ve düzenli spor yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen :

Yayın Tarihi :

Takip Et :


Aklınıza takılanları hemen sorun 🙂