Fatih Mh. Emek Cd. 15/2 Pursaklar – Ankara

info@diyetimburada.com

Sağlıklı Yaşam Hemen Ulaşın

NEDİR BU OMAD DİYETİ ?(One meal a day)

Temelinde tek öğün yemek yeme anlayışı olan OMAD diyeti aralıklı açlık türleri arasında günden güne popülerliğini arttırmıştır. Kelime anlamı olarak “günde sadece bir öğün” manasına gelen bu diyet türünde 23:1 metodu, yani 23 saat açlık sonrası 1 saat yemek yeme şeklindeki beslenme biçimi uygulanmaktadır. Yani aslında temelinde olan mantık diğer aralıklı oruç türlerinde olduğu gibi vücuda giren enerji miktarını kısıtlamaktır.

Yemek yemenin serbest olduğu 1 saat içerisinde istenildiği kadar yemek tüketilebilmektedir. Ancak bu bir saatte ekmek, hamur işi, abur cubur veya fastfood tüketimi yerine hayvansal proteini bol olan gıdalar, bitkisel proteini bol olan gıdalar ve özellikle tok tutucu besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yemek yenmeyen 23 saatlik zaman diliminde ise sadece sıvı tüketimi (su, yeşil çay, meyve suları vb.) serbesttir.

NE KADAR SAĞLIKLI?

OMAD diyetinin yapılmaya başlandığı ilk zamanlarda vücuda fayda sağladığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu faydalar şunlardır; Vücutta sentezlenen insülin miktarı ve yağ depolarını azaltmış, yağ yıkımını hızlandırmış, vücuttaki inflamasyonu azaltmış ve bağışıklığı arttırmıştır. En önemlisi vücutta otofajiyi tetiklemiştir. Otofajide, vücut artık işe yaramayan eski hücreleri geri dönüştürüp onları daha iyi çalışan yeni hücrelerle değiştirmektedir. Fakat tüm bu etkileri dengeli bir beslenme planı eşliğinde ağırlık kaybıyla da elde etmek mümkündür.

Her ne kadar iyi çalışmasa da hepimizin vücudunda hali hazırda otofaji gerçekleşmektedir. Ancak yeteri kadar iyi çalışmamaktadır. Daha sağlıklı bir vücut için bu sistemi daha iyi çalışır hale getirmek gerekmektedir. Neyse ki, bunu başarmak için tek öğün beslenmenize gerek yoktur. Çok daha kolay bir yöntemle, doğru yağ yakımını sağlamak için doğru yemeği seçmeniz size yardımcı olacaktır. 

BU DİYETİ KİMLER YAPMAMALIDIR, NEDEN?

Diğer aralıklı açlık türlerine nazaran 23 saat açlık hiç de kolay değildir. Günde sadece bir öğünle beslenmek ve bu tek öğünde bütün gereksinimlerinizi karşılamakta çok güçtür. Bu nedenle oldukça zorlanabilir, aç ve huzursuz hissedebilirsiniz. Gün içerisinde enerjisiz kalabilir, başınız dönebilir veya beyin sisi yaşayabilirsiniz. Hatta konsantrasyon bozuklukları veya odaklanmakta güçlük çekebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, diyabet hastasıysanız, hamileyseniz veya emziren bir anneyseniz kesinlikle bu program size uygun olmayacaktır.

NE GİBİ OLUMSUZLUKLARA YOL AÇABİLİR?

OMAD diyetinin yukarıda belirttiğimiz olumlu sonuçları olsa da henüz üzerine yapılmış yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca bu diyeti uygulamaya karar verirken oldukça zorlayıcı olacağını göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Uzun süre bu şekilde beslenenler; hızlı bir şekilde doymaya başlayabilir ve tek öğün yemek yemekte bile zorlanabilirler. Daha da ilerledikçe yeme bozukluğuna kadar gidecek durumlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu beslenme şeklini uzun süre devam ettirmek vücutta makro ve mikro besin öğesi eksikliklerine sebep olabilir. Yine kontrollü gidilmezse vücut yağının azalması yerine artmasına sebep olabilir ve yarı açlık durumunda vücudun kas kaybetmesine neden olabilir.

ANCAK, bilindiği üzere diyet kişiye özgüdür ve her vücudun diyete olan tepkisi aynı olmayabilmektedir. Bu yüzden OMAD diyetini yapmak isterseniz başlamadan önce mutlaka diyetisyeninizle görüşmelisiniz.

Diyetisyen :

Yayın Tarihi :

Takip Et :


Aklınıza takılanları hemen sorun 🙂