Fatih Mh. Emek Cd. 15/2 Pursaklar – Ankara

info@diyetimburada.com

Sağlıklı Yaşam Hemen Ulaşın

RAMAZAN BAYRAMINDA ve SONRASINDA NASIL BESLENMELİYİZ?         

Ramazan ayının ardından bayram zamanında kendinizi kısıtlanmış yeme davranışından çıkmış gibi hissederek kontrolsüz bir şekilde her şeyden yeme isteğinin önüne geçebilmek ve otokontrolü sağlamak oldukça önemlidir. Bunun için güne dengeli bir kahvaltı öğünü ile başlamak ve bayram ziyaretlerine tok giderek ikramları abartmamak gerekmektedir.

Ramazan ayının bitmesiyle vücuttaki artmış sıvı ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Bu nedenle gün içerisindeki sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca diğer besinlerle veya içeceklerle alınan sıvının içilen suyun yerine asla geçmeyeceği unutulmamalıdır.

Ramazan ayı boyunca azalan öğün sayısı dolayısıyla beslenme ve sıvı tüketimindeki yetersizlik ve dengesizlik metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da sık sık konstipasyon (kabızlık) şikayetleri oluşmaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına lifli-posalı besinlerin (mevsim meyve ve sebzeleri, kurubaklagiller, tam tahıllı besinler) tüketimini arttırmak gerekmektedir.

Ramazan’da atlanan en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı güne zinde başlamak ve gün içerisinde aşırı yeme davranışını önlemek adına atlanmaması gereken bir öğündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bayram kahvaltılarının bir ziyafete dönüştürülmemesidir. Örneğin börekler, kızartmalar, poğaçalar, vb. gibi bol karbonhidratlı yiyecekler yerine haşlanmış yumurta, peynir, süt , ceviz, esmer ekmek ve mevsim yeşilliklerinden oluşan bir kahvaltı sizin için hem daha sağlıklı olacak hem de gün içerinde daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.

Ramazan ayı boyunca alışılan sahur yemeği dolayısıyla gece yemeleri devam etmemeli, uyumadan 2 saat öncesinde besin alımı kesilmelidir.

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlı ve şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmelidir. Bu tür besinler hacim olarak küçük olsa da enerjileri yüksektir. Ayrıca tatlı-şekerlemelerle öğün geçiştirilmemelidir.

Bayramda tatlı tüketimi kadar çay, kahve tüketiminde de dikkatli olunması gerekmektedir. Günde 8 bardaktan fazla çay ve 2 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir. Ayrıca gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Diyetisyen :

Yayın Tarihi :

Takip Et :


Aklınıza takılanları hemen sorun 🙂