Fatih Mh. Emek Cd. 15/2 Pursaklar – Ankara

info@diyetimburada.com

Sağlıklı Yaşam Hemen Ulaşın

Sıcaklar geldi. Tatil planları yapıldı. Artık ince kıyafetlerde daha fit görünmek için belki de son 5-6 kilolarımızı verme çabasındayız. Son kilolar veya metabolizmanın durduğu noktalarda farklı bir diyet ya da beslenme şekli ile vücudu şaşırtmak mükemmel sonuçlar almamıza sebep olacaktır.

İşte bu noktada bize lazım olan tek şey detoks diyetidir.

Öncelikle uyarılara dikkat etmekte fayda var. Detoks; yoğunlukla sıvı içerikli, düşük kalorili bir sade beslenme içeren kısa süreli diyetlerdir. Dolayısıyla tamamen sağlıklı olmayan bireyler, çocuklar, hamileler ve yaşlılar kesinlikle uygulamamalıdır.

Detoks diyetleri bir uzman eşliğinde kontrollü ilerlemelidir. Burada bahsedeceğimiz bu bilgiler genel tavsiyelerdir.

Detoks diyetleri maksimum 1 hafta yapılmalıdır. “Daha uzun süre yapmak daha çok etki edecektir.” fikri kesinlikle yanlıştır. Uzun süreli detokslar kas kaybı, vitamin ve mineral eksikliğine sebep olabilir. Sağlıksız bir yaklaşımdır. Dikkatli olunmalı ve en çok da bu yüzden uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Detoksun Amacı

Detoksun Amacı vücutta biriken toksinleri diyet yoluyla uzaklaştırmaktır. Daha çok organların özellikle karaciğerin dinlendiği taze meyve ve sebzelerle yapılan; işlenmiş ürünlerden, ağır yağlardan ve etlerden arınmış bir diyettir. Toksik atmakta yararlı olan besinlerle hazırlanmış smoothie, ödem atıcı sular, toksik atıcı sular ve hafif sebze içerikli ana yemeklerden oluşur.

Gelelim detoks etkisi sağlayacak tavsiyelere;

Temiz Beslenmek

Bu kural hayatımızın her aşamasında uygulanması gereken bir kuraldır. Fakat bu diyette kesinlikle kaçamağa yer yoktur. Çünkü detokslardaki kaçamaklar diyet sonucu beklentinizin tam tersi etkiye sebep olabilir. O yüzden detokslarda altın kural sıfır kaçamaktır.

Bol Sıvı Tüketimi

Güne limonlu ılık suyla başlanabilir. Gün içerisinde minimum 2,5-3 lt su tüketmek gerekmektedir. Bu süreçte detoks suları hazırlanabilir. 1 lt su içerisine ekleyeceğiniz ödem atıcı besinlerle bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bu 1 lt su günlük 2,5-3 lt suyun içerisindedir.

Kahvaltıya Sıvı İçerikli Bir Farklılık Katmak

Taze mevsim meyveleri ve/veya sebzeleri içerikli bir smoothie doyurucu ve lezzetli bir kahvaltı olabilir. Bu noktada önemli olan smoothienin içerisine extra tatlandırıcı besin eklenmemesidir. Buna bal, pekmez gibi doğal tatlandırıcılar da dahil.

Detoksun Ana Bileşenlerinden Birisi Yeşillik

Her ana öğünde dolu dolu yeşillik veya salata tüketilmeli. Lif içeriği bağırsak sağlığı için çok önemli bir faktördür. Üstelik yüksek hacim düşük kalori içeriği kontrolsüz iştahlar için birebir bir durdurucu olacaktır.

Özellikle akşam yemeği zeytinyağlı sebzelerden tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği ile uyku arasındaki zaman dilimi kısa olduğu için bu öğünde daha hafif yemekler tercih edilmelidir.

Karbonhidrat Tüketimini Sınırlandırmak

Gün içerisinde tüketilen besinler belli miktarda karbonhidrat içerir.  Yüksek karbonhidrat içeren besinleri sınırlandırmakta fayda var.

        Tahıllar:

Ekmek, pirinç, bulgur ve makarna gibi besinleri detoks esnasında tüketmeyiniz.

        Kuru baklagiller :

Aslında bitkisel protein olduğu için protein içerikli besin grubuna girer. Fakat yüksek karbonhidrat içeriği sebebiyle burada maksimum gün içerisinde 6 yemek kaşığı kadar ana yemek olarak tüketilebilir.

        Meyveler:

Bir porsiyon meyve ortalama 15 gram karbonhidrat içerir. Fakat bu tarz detoks diyetlerde meyvelerin ödem atıcı özelliği, yağ yakımına yardımcı etken maddeleri ve su içeriği ile bu diyetlerin baş tacıdır. Bu yüzden meyve, detoks diyetlerde önemli bir yere sahiptir.

Yine de günlük 3 porsiyonu aşmamakta fayda var.

        Patates ve Havuç:

Yüksek karbonhidratlı sebzeler patates ve havuçtur. Detoks esnasında yemeklerde dahi kullanılmamalıdır.

Kaliteli Yağ Asitlerinin Önemi

Yemeklerde kullanılan yağ kesinlikle zeytinyağı olmalıdır. Gün içerisinde 2 adet ceviz veya toplamda 10 adet badem/ fındık ara öğünlerde, salatalarda veya ana öğünlerde  tüketilebilir. Bu süreçte sizi tok tutacak besinlerden birisidir.

Probiyotik İçeren Bir Diyet

Ev yapımı yoğurt ve kefir muhteşem bir probiyotiktir. Bağırsak sağlığınızı koruyucu bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla sindirimi sağlıklı ve kolay hale getirir. İçerdiği protein ile de doyurucu bir öğün yapmanızı sağlayacaktır.

Sonuç

  1. Diyeti; ambalajlı gıdalardan, hazır ürünlerden, hamur işi ve tatlılardan arındırmak
  2. Sıvı içerikli bir kahvaltı ile güne başlamak (mesela smoothie)
  3. Sebze ve yeşillik ağırlıklı beslenmek
  4. Gün içerisinde tüketilen sıvı miktarını arttırmak
  5. Kaliteli yağları tercih etmek
  6. Diyeti; gluten ve  yüksek karbonhidrat içerikli besinlerden  arındırmak
  7. Probiyotik içerikli besinlere önem vermek

Detoks diyetleri uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.

Diyetisyen :

Yayın Tarihi :

Takip Et :


Aklınıza takılanları hemen sorun 🙂